ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը, հանձնաժողովի անդամներ Աննա Կոստանյանը եւ Արթուր Մանուկյանը  դեկտեմբերի 26-ին հյուրընկալել են  «ԻՖԿԱ» Հայաստանի անկախ գործիչների համայնք» հասարակական կազմակերպության  եւ «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի անդամներին: Նրանք, ինչպես նաեւ «Կինոօստրով» կինոընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն, պրոդյուսեր  Արմեն Ադիլխանյանը, մշակել են երեք օրենսդրական նախաձեռնության առաջարկներ, որոնք պետք է հետագայում հիմք դառնան «Կինոյի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի:
Կինոոլորտի վերաբերյալ տեղի է ունեցել բաց եւ անկեղծ քննարկում. որոշվել է, որ իրավաբաններից կազմված աշխատանքային խումբն առաջիկա հունվարին կհամադրի երեք  առաջարկները, իսկ արդեն  փետրվարի 10-ին ՀՀ ԱԺ ԳԿՄՍԵՍ մշտական հանձնաժողովին կներկայացնի օրենսդրական նախաձեռնության առաջարկը, որի վրա էլ կաշխատեն հանձնաժողովականները:
Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով՝ որեւէ լավ միտք, գաղափար կամ դրույթ, որը կարող է զարգացնել կինոոլոտը, դուրս չի մնալու օրենքի նախագծից, քանի որ  բոլոր կողմերի նպատակը «Կինոյի մասին»  լավ օրենք ունենալն է:

26 декабря председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян, члены комиссии А.Костанян и А.Манукян встретились с членами общественной организации независимых фильммейкеров Армении (IFCA) и Фонда развития кино “Золотой абрикос”. Они, как и учредитель и генеральный директор, продюсер кинокомпании “Киноостров” А.Адилханян, разработали предложения по трем законодательным инициативам, которые в дальнейшем должны стать основой проекта закона РА “О кино”.
В ходе открытых и непринужденных дебатов решено, что состоящая из юристов рабочая группа, сопоставив в январе будущего года все варианты, в феврале для доработки представит постоянной комиссии НС предложение по законодательной инициативе.
По словам Айрапетяна, ни одна дельная мысль, идея или положение в интересах развития сферы кино не останется вне проекта закона, так как цель сторон – разработать оптимальный закон “О кино”.